"Dlaczego Pinokio ma długi nos?" - czyli kilka słów na temat kłamstwa

...Czytamy dzieciom bajki, tłumaczymy, że nie można kłamać, opowiadamy o drewnianym pajacyku, który oszukiwał i uczył się ponosić tego konsekwencje.

Tymczasem okazuje się, że kłamanie jest częścią ludzkiej natury i nie możemy się go całkowicie wyzbyć.

Dlaczego mnie okłamałeś

„Kłamstwo ma krótkie nogi”, „Kłamstwem daleko się nie zajdzie”, „Kłamstwo rujnuje, a prawda buduje”.

Przysłowia, przekazywane z pokolenia na pokolenie, utrwalane w społeczeństwie przez wieki. Prawdy życiowe, których uczymy swoje dzieci.

Mówimy „kłamanie jest złe i niesie ze sobą konsekwencje”, „lepiej powiedzieć prawdę, bo kłamstwo, prędzej czy później, wyjdzie na jaw”.

Kłamiemy z różnych powodów. Czasem prawda jest wstydliwa, czasem nie chcemy zranić drugiego człowieka,

a czasem po prostu kłamstwo pomaga nam poradzić sobie z rzeczywistością. Okłamujemy rodziców, dzieci, przyjaciół. Robimy to wszyscy,

choć oczywiście na różną skalę. Czy kłamstwo da się ukryć? Pewnie, że tak. Niektórzy ludzie potrafią okłamać nawet wariograf. J

ednak istnieje pewien mechanizm naszego organizmu, który zawsze nas zdradzi.

Urośnie Ci nos

28 marca w grupie Smerów 3 "A" obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień bez Kłamstw.   Dzieci uzmysłowiły sobie jak ważne w życiu człowieka

są wartości oraz jakie znaczenie odgrywa uczciwość.

Utrwaliliśmy treśc bajki C. Collodiego „Pinokio”,   która kształtuje postawy społeczne zgodne z wartościami, tj.

uczciwość, prawdomówność, szacunek, miłość. Na zakończenie zajęć  każde dziecko mogło pomalować głównego

bohatera akwarelali, sami dobierali kolory i pierwszy raz mieli możliowść malowania tą techniką.