„CHROŃ SIĘ PRZED KLESZCZAMI WSZYSTKIMI SPOSOBAMI!”

Program edukacyjny dotyczący profilaktyki chorób odkleszczowych

dla placówek wychowania przedszkolnego i uczniów szkół podstawowych.

Drodzy Rodzice,

Pragniemy poinformować, iż nasze przedszkole uczestniczy w programie „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”, którego celem jest edukacja na temat kleszczy i chorób odkleszczowych. Program organizowany jest przez Fundację AbyŻyć we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie.Kleszcze to pajęczaki, które przenoszą groźne choroby, m.in. boreliozę czy kleszczowezapalenie mózgu. Ich liczba z roku na rok globalnie się zwiększa, a jednocześnie corazpowszechniej występują na terenach miejskich. Badania biologów prowadzone przezWarszawski Uniwersytet Medyczny i Polską Akademię Nauk wskazują na wysokieryzyko ukąszenia przez kleszcze w popularnych parkach, np. Warszawy (Park LeśnyBemowo, Las Kabacki, Las Bielański).Dlatego też dyrekcja naszego przedszkola podjęła decyzję o prowadzeniu działań edukacyjno-informacyjnych w zakresie ochrony zdrowia i profilaktyki w kierunku chorób przenoszonych przez te pajęczaki. Ufamy, że dzięki temu uda nam sięzapobiec wielu przypadkom chorób odkleszczowych wśród naszych dzieci. W ramach programu „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!” dzieci zapoznają się z zasadami profilaktyki chorób odkleszczowych, zdobędą wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy i zagrożeń związanych z ugryzieniem przez te pajęczaki, poznają sposoby przenoszenia się kleszczy na zwierzęta i ludzi oraz zaznajomią się ze sposobami zapobiegania i ochrony przed przenoszonymi przez nie chorobami.

Zajęcia popularyzujące program będą przeprowadzane w przyjaznej i dostosowanej do wieku dzieci formie: poprzez zabawę, rozwiązywanie quizów czy łamigłówek. Więcej informacji na temat programu oraz o samych kleszczach i chorobach odkleszczowych można znaleźć na stronie www.kleszczeinfo.pl.

Drodzy Rodzice, wierzymy, że dzięki Waszemu wsparciu i zaangażowaniu w tę inicjatywę, uda nam sięwspólnie osiągnąć cel, jakim jest kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród naszychdzieci już od najmłodszych lat.

Wychowawcy Przedszkolni