"Masterchef Junior - zajęcia kulinarne pt: Najłatwiejsze ciasto w świecie..."

"Najłatwiejsze ciasto w świecie -
tak, tak, tak!
Nic a nic się go nie gniecie -
tak, tak, tak!
Ty potrafisz także upiec -
tak, tak, tak!
Nawet gdy nie jesteś zuchem -
tak, tak, tak!

Teraz śliwki poukładam
w natłuszczonej tortownicy,
włożę ciasto i do pieca
na około pół godziny."

Dzisieszego poranka dzieci 4-letnie z grupy Smefów spędziły niezwykle pracowicie. Podjęły się zadania upieczenia ciasta ze

śliwkami.  Po odczytaniu i zapoznaniu się z przepisem oraz sposobem przygotowania ciasta, dodawały kolejno wszystkie składniki potrzebne do jego wypieku.

Ochoczo i z zaangażowaniem rozbijały jajka, ważyły mąkę i cukier, mieszały. Po uzyskaniu jednolitej masy, ciasto zostało przelane do blaszki ,

na którym dzieci równo ułożyły śliwki. Wykonane ciasto śliwkowe ,, powędrowało" do piekarnika.

Placek ze śliwkami smakował wyśmienicie o czym przekonały się

Smerfy podczas degustacji. SMACZNEGO!!!


 Przedsięwzięcie edukacyjne zostało opracowane na rok szkolny 2019/2020 i przeznaczone jest dla dzieci we wszystkich grupach wiekowych

placówki dostosowując go do ich indywidualnych potrzeb oraz możliwości.

 

PRZEPIS:

  • 250 g masła lub margaryny (kostka)
  • 4 jaja
  • 1 szkl. cukru pudru
  • 2 szkl. mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • cukier waniliowy
  • pół kilograma śliwek (lepiej kupić troszkę więcej z powodu możliwości wystąpienia lokatora)

Masło, cukier i jajka ucieramy na gładką masę. Dodajemy mąkę i proszek. Wszystko wylewamy na blachę i delikatnie kładziemy śliwki.

Pieczemy ok 40 min w temp. 180 stopni

KRUSZONKA

  • 1 niecała szkl. mąki
  • pół kostki rozpuszczonego masła
  • pół szkl. cukru (kryształ)

Maluch z Tatą może umyć śliwki, podzielić je na połówki, wyjąć pestki. Świetnym ćwiczeniem matematycznym będzie przeliczenie połówek owoców i pestek, a potem zapytanie dziecka, czego jest więcej.

Kiedy Mama będzie kręciła ciasto i odmierzała wszystkie produkty, proponuję aby przedszkolak (może przyszły MasterChef ???) wysmarował blachę tłuszczem na ciasto, a potem wspólnie z osobą dorosłą obsypał ją bułką tartą (chyba możemy ten jeden raz zrezygnować z papieru do pieczeniaJ).

Pozwólmy dziecku chociaż przez chwilę potrzymać mikser, a jak masz robota niech dziecko siedzi i obserwuje, jak wrzucasz mąkę, cukier….a może samo coś dorzuci. Tłumacz maluchowi, co dodajesz do ciasta i po co to jest. Dla uzyskania wesołej atmosfery można śpiewać lub pobrudzić sobie i dziecku cały nosek mąką….

Kiedy już ciasto zostanie przelane do formy pozwólmy przedszkolakowi poukładać na nim połówki śliwek (jakby Tatuś w tym czasie pokroił śliwki na mniejsze cząstki, dziecko mogłoby ułożyć jakiś wymyślony przez siebie wzór). Pieczemy i …………….. ciasto gotowe, a sukces osiągnięty.

Pamiętaj tylko Drogi Rodzicu, że brak pośpiechu podczas gotowania czy pieczenia jest niezwykle istotny, ponieważ dziecko nie powinno czuć presji z Twojej strony. Świadomość, że rodzic jest niezadowolony z tempa pracy, potrafi zepsuć całą przyjemność ze wspólnego spędzania czasu w taki sposób.