"Amelka - Bohaterem tygodnia"

"Bohater Tygodnia"

Bohater Tygodnia - to projekt, którego celem nadrzędnym jest wdrażanie dzieci do życia społecznego. Zaletą jest nabywanie wzorowych zachowań. Ważnym środkiem wychowawczym jest wywołanie silnych, pozytywnych przeżyć oraz nagroda w postaci wyróżnienia i pochwały.

Wybór „Bohatera Tygodnia”

W każdy piątek jedno dziecko zostaje wybrane „Bohaterem Tygodnia” i zabiera na weekend do domu specjalną teczkę   „Bohatera tygodnia”, którą musi przy pomocy rodziny uzupełnić.

Projekt edukacyjny, który polega na poświęceniu szczególnej uwagi wybranemu dziecku
z grupy.
W ciągu tygodnia Bohater za pomocą zdjęć i osobistych przedmiotów opowiada coś o sobie.

Najważniejszym celem projektu jest to, aby dziecko zwróciło uwagę na wszystkich swoich kolegów i koleżanki. Przedszkolaki uczą się dzielenia swoimi rzeczami i okazywania sympatii innym.
Dzięki Projektowi dzieci czują się w pełni członkami grupy, uczą się obdarzać uwagą innych, zacieśniają więzi rodzinne, a współpraca rodziców, dziadków, rodzeństwa z oddziałem przedszkolnym staje się efektywniejsza.
Projekt „Bohater Tygodnia” to działania przeprowadzane we współpracy z rodzicami po to, aby każde dziecko w grupie poczuło się ważne i wyjątkowe.

BOHATER TYGODNIA MA SPECJALNE PRZYWILEJE:
• Nosi specjalny medal, informujący o tym, że jest „Bohaterem Tygodnia”.
• Ma swój kącik „Bohatera Tygodnia” w którym umieszcza informację o sobie , zdjęcia.                                                            • Korzysta z wielu przywilejów np. nosi specjalną odznakę (wykonaną z pomocą rodziny
w weekend),stoi w pierwszej parze podczas wycieczek, spacerów, jest dyżurnym, życzy wszystkim „smacznego” przed śniadaniem, cieszy się swobodą przynoszenia do przedszkola osobistych przedmiotów, które umieszczone zostają w „Kąciku Bohatera Tygodnia”, przez cały tydzień jest w centrum uwagi całej grupy.

• Może zaprosić do przedszkola, w ustalonym z wychowawcą dniu, swojego rodzica, dziadków czy ciocię którzy będą mogli opowiedzieć o swojej pracy bądź ciekawym hobby, zorganizować dzieciom ciekawe zabawy związane ze swoim zawodem; lub przeczytać bajkę.
Każdy Bohater Tygodnia otrzymuje, na koniec tygodnia Dyplom Bohatera Tygodnia

Projekt przynosi wiele korzyści, wzmacnia poczucie wartości dzieci nieśmiałych, buduje dobra samoocenę dzieci poprzez skupianie uwagi na ich umiejętnościach, sukcesach
i mocnych stronach.