"Nie było nas był las. Nie będzie nas będzie las" - Święto lasu. - Spotkanie z leśnikiem.

"Uczmy miłości do przyrody

Uczmy spostrzegać jej piękno

cieszyć się nim, podziwiać je

i przestrzegajmy dzieci

by tego piękna nie niszczyły" - H.Ździtowiecka

W dniu 27 października 2021r. w naszym przedszkolu miało miejsce spotkanie z panem leśniczym z Nadleśnictwa Miętne oraz z panią ekspert d/s żywieniowych ze Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Garwolinie. W spotkaniu uczestniczyły dzieci 6- letnie: "Smerfy", "Misie" i "Tygryski".

Celem spotkania było wdrażanie do szacunku dla przyrody oraz zapoznanie dzieci z pracą leśnika. Spotkanie rozpoczęło się od zaśpiewania piosenki pt. "Idzie lasem Pani Jesień", która bardzo podobała się leśnikowi. Pan leśniczy w bardzo ciekawy sposób opowiadał o swojej pracy, o lesie, nazwach drzew i jego mieszkańcach. Zwrócił uwagę na właściwe zachowanie się podczas pobytu w lesie. Przypomniał naszym przedszkolakom, iż w lesie nie należy:

- hałasować, by nie płoszyć zwierząt,

- wyrzucać śmieci,

- rozniecać ognia w miejscach do tego nie przeznaczonych,

- zrywać i niszczyć roślin i drzew.

Podczas spotkania pan leśniczy zadawał dzieciom pytania, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły. Przygotował też ogromne "leśne puzzle"  i "leśne memory". Na zakończenie spotkania wręczył dzieciom drobne upominki.

Następnie pani ekspert d/s żywienia ze Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Garwolinie przedstawiła preelekcję na temat grzybów rosnących w lesie. Dzieci dowiedziały się, które grzyby należy zbierać, a których należy się wystrzegać. W podziękowaniu dzieci zaśpiewały piosenkę pt. "Wesołe grzybki".

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą naszych dzieci. To była wspaniała lekcja przyrody. Dzieci słuchały z wielkim zaciekawieniem opowieści leśnika i pani ekspert d/s żywieniowych. Kto wie? Może za kilka lat ktoś z naszych "Smerfów" będzie dbał o las, jego mieszkańców i zostanie leśnikiem.