"‘Mam prawo być, mam prawo żyć, mam prawo być sobą”- Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka” oraz Obrady Optymistycznego Sejmu - 21.11.2022r.

Na wniosek Rzecznika Praw Dziecka Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwałą z dnia 7 listopada 2014r. ustanowił 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. W tym dniu w naszym przedszkolu miało miejsce ważne wydarzenie, a mianowicie obrady Optymistycznego Sejmu, w których wzięły udział wszystkie przedszkolaki.
Dzieci wcieliły się w role posłanek i posłów, każdy mógł zabrać głos na temat prawidłowego zachowania się w przedszkolu. Uroczystości towarzyszyła atmosfera powagi- odświętny strój uczestników, patriotyczny wystrój sali, karty do głosowania...
Obradom przewodniczył wybrany wcześniej Marszałek Sejmu Nina Mikulska, wicemarszałek Iga Gaładyk i sekretarz Apolonia Pielak. Optymistyczna Izba z całą powagą odśpiewała Hymn Polski, a obrady sejmu otworzył Marszałek, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem obrad. Panie wychowawczynie przypomniały wszystkim zgromadzonym co to jest sejm, debata, prawo i głosowanie. Kiedy wszystkie zagadnienia zostały wyjaśnione Marszałek Sejmu trzykrotnym uderzeniem laski marszałkowskiej otworzył debatę. Marszałek Sejmu udzielił głos zgłaszającym się posłom, którzy chętnie wypowiadali się na temat jak w przedszkolu należy się zachowywać i czego robić nie wolno.
W przerwie posłanki i posłowie uczestniczyli w zabawie ruchowej, a Marszałek Sejmu z sekretarzem sporządzili projekt ustawy. Po wznowieniu Optymistycznego Sejmu nastąpiło czytanie projektu ustawy. Posłowie głosowali poprzez podniesienie kolorowych kartek. Ustawa "O dobrym zachowaniu się w przedszkolu" została przyjęta jednogłośnie. Marszałkowie złożyli swój odcisk palca pod nowo przyjętą ustawą, którą następnie wręczyli pani dyrektor Halina Małgorzata Warczyńska, która zapewniła dzieci, że wszystkie prawa będą należycie respektowane w przedszkolu przez cały personel. Na zakończenie obrad wszystkie dzieci skorzystały z prawa do zabawy.
 Prawa dziecka + optymistyczny sejm 2022