"Zapal się na niebiesko" - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

„ Jak niebieskie motyle
fruwające do gwiazd,
zabierz nas choć na chwilę
odczarować Twój świat…”

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia.

Autyzm dziecięcy jest całościowym zaburzeniem rozwoju, obejmującym sferę poznawczą, emocjonalną i społeczną, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Po raz kolejny ten wyjątkowy dzień obchodziliśmy w naszym przedszkolu. Dzisiejszego dnia wyrażając solidarność z osobami autystycznymi nasze przedszkolaki wspólnie z paniami przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji „Zapal się na niebiesko”, którego celem jest zwiększenie świadomości i wrażliwości społecznej na temat autyzmu. Na znak solidarności, jedności, akceptacji i zrozumienia, przedszkolaki założyły ubrania w kolorze niebieskim – kolorze nadziei. Przedszkolaki obejrzały film opracowany przez Fundację SYNAPSIS , pt. „ Podróż Marii” i dowiedziały się czym charakteryzuje się osoba mająca autyzm. Następnie wzięły udział w zajęciach, podczas których poznawały świat wszystkimi zmysłami.

Nie było to łatwe zadanie, ale dzieci doskonale sobie poradziły.
Ponadto każda grupa wykonała niebieskie rysunki na znak solidarności z ludźmi cierpiącymi na ASD.

❗️Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w przedszkolu to szczególnie ważny dzień. To, czego nauczymy dzieci na tym etapie jest niezwykle ważne, o czym nie trzeba przekonywać żadnego nauczyciela. W świecie wciąż brakuje zrozumienia dla tego zaburzenia. Niektórzy dorośli komentują zachowanie dzieci w sklepach i na placu zabaw, inni budują postawę opartą na “nie baw się z nim”. Jednak szczerze wierzymy, że budując empatyczną postawę u dzieci na etapie przedszkola, sprawimy, że wyrosną z nich mądrzy dorośli!